14. setkání hornických měst a obcí ČR

o Hornicko-historickém spolku

Dne 5. dubna 2002 vznikl oficiálně první Hornicko-historický spolek v mnohaleté historii bývalého královského horního města Stříbra. Vznik spolku byl vyvolán myšlenkou, ale i potřebou, zachování hmotných i duchovních dokladů hornické činnosti ve Stříbře a jeho blízkém okolí. 

Proto si Hornicko-historický spolek Stříbro při svém vzniku dal za cíl zdokumentování a ochranu co možná největšího počtu hornických realií a tradic z bývalého rudního revíru a města Stříbra společně se zachováním a obnovením technických a geologicky významných lokalit na stříbrsku. Mezi hlavní aktivity spolku patří také reprezentace města Stříbra na různých kulturních a společenských akcích po celé republice. ( např. každoroční setkání hornických měst a obcí, Česko-německé setkání hornických spolků, Rudolfovské slavnosti apod.) 

Hlavním cílem pro spolek bylo však vybudování Hornického skanzenu s venkovní expozicí důlní techniky – což se nám podařilo – slavnostní otevření dne 10.9.2005 ( viz. foto - příloha) a nyní se připravujeme na zpřístupnění Královské dědičné štoly Prokop – jediné důlní dílo v Plzeňském kraji které bude zpřístupněno veřejnosti.. 

Hornicko-historický spolek Stříbro sdružuje v současné době zhruba 80 členů ze Stříbra a okolí , kteří prosazují obnovení a udržování starých hornických tradic, přispívají k jejich rozkvětu a chrání hornické památky. V jeho řadách jsou „ staří“ horníci, historici, experti na geologii a těžbu nerostů, horolezci ale hlavně, místní občané se zájmem o obnovení dávné hornické slávy našeho města. 


Tak jak již bylo uvedeno, naším cílem je vrátit bývalému hornímu městu Stříbro část z jeho historie, která je od jeho založení doslova tesána mlátkem a želízkem v rukách generací havířů. Chceme ukázat všem návštěvníkům místa dokladující zručnost a dřinu místních občanů, kteří se svou tvrdou prací spolupodíleli na historickém vývoji našeho krásného města. 

S pozdravem „ZDAŘ BŮH“

 další informace na stránkách spolku https://hornickyspolekstribro.cz/

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode